Najbliższe szkolenia
There are no upcoming events at this time.

kwi 2018 Zobacz wszystkie »

PWŚCPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Finansowy aspekt zarządzania projektami

Każdy z nas w życiu codziennym,  czy to osobistym, czy w biznesie  spotyka się z różnymi dylematami dotyczącymi racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. Na co mam wydać środki, którymi dysponuję , jak oszacować i określić budżet dla wymaganego przedsięwzięcia, jak monitorować wydatki i określić ich stopień wykorzystania wraz z upływającym czasem, jak oszacować  planowaną całość kosztów uwzględniając już poniesione nakłady ? W przypadku projektów odpowiedzi na te pytania nurtują niejednego członka zarządu, kierownika projektu lub dyrektora finansowego. Tam gdzie pojawiają się pieniądze akcjonariusze i różni interesariusze z otoczenia projektów domagają się również rzetelnej informacji tak, aby podejmować właściwe dla danej chwili decyzje. Celem szkolenia jest wparcie zarządzania projektami w aspekcie finansowym i przyswojenie niezbędnej wiedzy i technik służących określaniu i kontroli budżetów.

Szkolenie jest kierowane do sponsorów projektu, dyrektorów finansowych, kontrolerów finansowych, głównych księgowych, kierowników projektów, kierowników zespołów oraz menedżerów funkcjonalnych.

Uczestnik szkolenia dostanie sporą dawkę praktycznej wiedzy , niezbędnej do spojrzenia na działania i ograniczenia projektowe poprzez pryzmat  finansów – od momentu inicjacji projektu aż do jego całkowitego rozliczenia i zamknięcia. Zajęcia oraz ćwiczenia oparte o sprawdzone szablony finansowe pozwolą uczestnikom szkolenia na bardzo szybkie zastosowanie uzyskanej wiedzy w zakresie kontroli kosztów w dowolnym momencie cyklu życia projektu.

 

Cechy projektu – potrójne ograniczenie projektowe   Wstęp i omówienie najważniejszych charakterystyk projektu. Określenie zależności w magicznym trójkącie zarządzania (triple constraints) pomiędzy zakresem, czasem i budżetem z naciskiem na aspekt finansowy. Przykłady wpływu kosztów projektu na decyzje projektowe. 
Procesy projektowe a finanse   Przegląd 5 grup procesów projektowych pod kątem prac „finansisty” odpowiadającego za projekt. Lista typowych zadań nadzoru pieniężnego w cyklu życia projektu
Ćwiczenie : Kiedy mamy finansowy zawrót głowy ?
Inicjowanie projektu – porównanie rentowności planowanych przedsięwzięć   Wybór inwestycji do realizacji – określenie czynności i wsparcia procesów decyzyjnych. Poznanie technik porównywania rentowności przedsięwzięć NPV,ROI,BCR, metod experckich. Identyfikacja typowych decydentów w zakresie finansów projektu. Określenie możliwych źródeł finansowania projektu.
Ćwiczenie : Wybieram projekt
Planowanie budżetu projektu   Elementy składowe typowego budżetu projektów. Określenie rodzajów kosztów i klasyfikacji wydatków projektowych. Metody budowy planu : „z dołu do góry z góry na dół…”, parametry, szacowanie analogiczne versus wiedza expercka, WBS – magiczne narzędzie do wszystkiego.
Ćwiczenie: Excel prawdę ci (pod)powie…
Elementy finansowe realizacji projektu   Rozliczanie zadań, time-sheet i dokumentacja poniesionych kosztów. Uruchamianie rezerw projektowych w zależności od systemu kontroli zmian
Kontrola efektywności prac projektowych   Monitoring i kontrola wskaźników finansowych: metoda wartości wypracowanej [ Earned Value ] , stopień zaawansowania projektu POC, kompaktowe zderzenie harmonogramu i pieniędzy [CPI versus SPI], estymacja kosztów końcowych.
Ćwiczenie: Moja kasa – gdzie jest teraz a gdzie będzie jak zakończę projekt ?
Rozliczenie prac projektowych   Moment zakończenia projektu, ustalenie finalnego rezultatu projektu. Nauka nie idzie w las – finansowe wnioski dla potomnych i lessons learned.
Podsumowanie   Podsumowanie grupy uczestników – finansowe TOP 5 ze szkolenia do dalszego wyniesienia
     
Czas trwania i informacje organizacyjne   Szkolenie trwa 1 dzień. 
Dzień 1 – 09:00 – 17:00
Organizator zapewnia przerwy kawowe i lunch
     
Trener   Szkolenie prowadzi Maciej Mazuruk

 

Zapisz się na szkolenie

Finansowy aspekt zarządzania projektami

Captcha image for Custom Contact Forms plugin. You must type the numbers shown in the image

Zapoznaj się z warunkami 


 

Zespół Trenerów i Konsultantów

 • Tomasz Górecki

  Tomasz Górecki

  Tomasz  Górecki – Trener, Coach, Project Manager, Interim Manager w obszarze IT.Poprzez pracę w zróżnicowanych kulturach organizacyjnych – ...

  więcej...

 • Mateusz Srebrny

  Mateusz Srebrny

  Scrum Master, Agile Coach. Od wielu lat wdraża i używa Scruma. Prowadził zespół odpowiedzialny za zaprojektowanie, zrealizowanie i ...

  więcej...

 • Krzysztof Kaniewski

  Krzysztof Kaniewski

  Trener-praktyk, Prince2 Practitioner, Rzeczoznawca Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI), Manager z wieloletnim doświadczeniem w kierowaniu organizacją IT  oraz  projektami ...

  więcej...

Standardy i referencje

"Tomka miałem przyjemność poznać, gdy prowadził w mojej firmie serię warsztatów na temat zarządzania projektami. Miło wspominam prowadzone przez niego ćwiczenia, które często w postaci różnego rodzaju gier i zabaw pokazywały różne aspekty np. zarządzania ryzykiem.

więcej...